Forum Zwierzęta domowe Strona Główna

Forum Zwierzęta domowe Strona Główna -> Świnka Morska -> OGÓLNE ZASADY POSTĘPOWANIA PRZED I PO OPERACJI ZWIERZĄT

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiki
Początkujący miłośnik



Dołączył: 17 Lip 2012
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: z Dąbrowy Górniczej
Płeć: kobieta


PostWysłany: Wto 19:15, 17 Lip 2012    Temat postu: OGÓLNE ZASADY POSTĘPOWANIA PRZED I PO OPERACJI ZWIERZĄT

OGÓLNE ZASADY POSTĘPOWANIA PRZED I PO OPERACJI ZWIERZĄT:

Zgodnie z zaleceniem weterynarza decydujesz się na operację:

* Głodówka przedoperacyjna nie jest formą dręczenia zwierzęcia. Pacjent nie powinien być karmiony przed operacją (przeciętnie od 12-24 godzin),oraz odstawienie wody na 2 do 4 godzin poprzedzających operację, ponieważ pełny żołądek w czasie jej trwania uciska na przeponę i utrudnia oddychanie, stwarza zagrożenie zachłyśnięcia, a nawet skrętu żołądka. W przypadku świnek głodówka polega na odstawieniu ziaren/granulatu - do jedzenia koniecznie trzeba zostawić siano.

* Jeżeli obawiasz się narkozy możesz zapytać weterynarza o znieczulenie odwracalne, pozwala ono szybko obudzić zwierzę w przypadku zagrożenia jego życia lub zdrowia. Daje Ci też możliwość odebrania w pełni przytomnego zwierzęcia z lecznicy.

* Jeżeli będzie to konieczne kateter (rurka wprowadzana do kanałów i jam ciała w celu usunięcia cieczy lub zaaplikowania lekarstw; cewnik ) dożylny pozostanie w łapie zwierzęcia przynajmniej do następnego dnia po zabiegu , na wypadek gdyby należało w trybie nagłym udzielić mu pomocy.

* Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń weterynarza dotyczących ruchu zwierzęcia. Podawanie środków przeciwbólowych zmniejsza ból w naturalny sposób ograniczający możliwość poruszania się po zabiegu operacyjnym.

* Bacznie obserwuj zwierzę i jego zachowanie od momentu zabrania go z lecznicy. Jakiekolwiek zmiany które Cię niepokoją, bezzwłocznie zgłoś lekarzowi. Największe zagrożenie życia zwierzęcia występuje w ciągu pierwszych 48h po operacji. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie zwierzęcia pod opieką weterynarza, jeśli jest to możliwe.

* Szwy operacyjne powinny zostać zabezpieczone zgodnie z zaleceniem weterynarza, czasem konieczne jest założenie fartuszka lub kołnierza ochronnego.

* Po przywiezieniu do domu okryj zwierzę, aby nie powodować wychłodzenia organizmu. Zachowaj spokój i ciszę podczas budzenia się zwierzęcia, ale utrzymuj z nim kontakt poprzez delikatne głaskanie i łagodne mówienie do niego.

* W przypadku ulewania się treści pokarmowej, głowę zwierzęcia umieść niżej niż reszta tułowia, aby nie doszło do zalania górnych dróg oddechowych.

* Nie karm zwierzęcia po operacji w tym samym dniu. Praca przewodu pokarmowego może być bowiem jeszcze przez kilka godzin upośledzona działaniem środków znieczulających.

* Zwierzę może pić dopiero po całkowitym odzyskaniu przytomności. Unikniemy w ten sposób zachłyśnięcia. Poić należy często małymi porcjami, nie zmuszając do picia. W czasie operacji podłączany jest wlew kroplowy, odpowiednio dobranych płynów , tak więc ich utrata związana z zabiegiem jest uzupełniona i zwierzę po operacji jest odpowiednio nawodnione.

* Jeżeli po zabiegu operacyjnym istnieje konieczność obracania zwierzęcia z boku na bok, a nie może ono samo zmienić pozycji, zawsze przekręcaj je przez mostek, dzięki temu zmniejsza się zagrożenie skrętu żołądka ,szczególnie u psów dużych ras.

* Po operacji ze zwierzęciem można wyjść wieczorem na dwór , w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale na krótko, gdyż jest jeszcze zbyt słabe na długie spacery. Jeśli w najbliższych dniach po zabiegu zauważysz u zwierzęcia trudności z załatwianiem się dodaj do pokarmu olej parafinowy lub spożywczy aby ułatwić wypróżnianie (małe psy 1-2 łyżki na dobę , duże 2-3 łyżki na dobę)

* Każdy zabieg operacyjny powoduje ból przez co najmniej dwa pierwsze dni po operacji. Należy więc podawać zwierzęciu środki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniem weterynarza. Brak terapii przeciwbólowej i tym samym narażenie na cierpienie jest nie tylko niehumanitarne, ale wywołuje również wiele szkód w organizmie zwierzęcia ? zmiany w jego zachowaniu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zwierzęta domowe Strona Główna -> Świnka Morska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin